چگونه یک گزارش ساده بنویسیم؟

11.12.89 | موضوع: آموزشی | بازدیدها: 5263 | توسط: حامد | |

نکته هایی که در این جا می خوانید حاصل سال ها تجربه شخصی نگارنده است، نه وحی منزل است و نه مصوبات فرهتگستان ادب و زبان فارسی. اگر چه کامل نیست اما حداقل برای نوشتن گزارش سفرهای هرابرز و حتی دانشگاهی کفایت می کند. باز هم تکرار می کنیم که اگر قصد نوشتن یک گزارش مستند و سطح بالا دارید بروید متن آموزشی تهمینه را بخوانید.
1- دلتان به حال متنی که می نویسید بسوزد. نوشته تان را بخشی از وجودتان بدانید. همچون فرزندی خردسال برایش دل بسوزانید، برایش وقت بگذارید، به آینده اش فکر کنید. فراموش نکنید که هر جا نوشته شما هست خود شما هم آن جا هستید. دیگران بر مبنای نوشته شما در موردتان قضاوت می کنند. نوشته شما آبروی شماست.
2- خودتان اولین منتقد باشید. در این مرحله باید عشق و علاقه را فراموش کنید و درست همچون یک دشمن بدخواه عیب جو، مطلب را بخوانید و دنبال ایراد بگردید. خودتان را به جای یک آدم ایراد گیر بگذارید و مثلا با خود بگویید «اگر حامد این را بخواند چه ایرادی خواهد گرفت؟» شما با خودتان که رودربایستی ندارید، اگر دارید ترکش کنید چون مانع پیشرفت است. خودتان ایراد خودتان را کشف کنید بهتر از ان است که دیگری آن را به رخ بکشد.
3- از شخص دیگری بخواهید آن را بخواند. مخصوصا برای پیدا کردن اشتباه های املایی و تایپی این روش بسیار کارساز است. معمولا نویسنده در بازخوانی متن بیش از آن که به خود متن پیش رویش مراجعه کند به حافظه اش مراجعه می کند، یعنی متن را از روی حافظه اش می خواند پس متوجه اشتباه های املایی نمی شود؛ اما شخص دیگر چون با دقت بیشتری می خواند بهتر می تواند متوجه چنین اشتباه هایی بشود.
4- عجله نکنید. اگر خسته اید، حوصله ندارید، جای دیگری کار واجبی دارید، کسی منتظرتان است، برنامه مورد علاقه تان در حال پخش است یا چیزی نمانده شروع بشود، دیر وقت است وباید صبح زود بیدار شوید، اگر شدیدا به دستشویی احتیاج دارید و خلاصه هر وقت احساس کردید صدایی در ناخودآگاهتان می گوید: «زودتر تمومش کن، چرا تموم نمیشه؟ آخه اینم کار بود انداختن گردن من، دیر شد، . . . »، ننویسید. جدی می گویم ننویسید. کسی که با تفنگ بالای سرتان نایستاده؛ اگر نمی توانید همه اش را در یک نوبت بنویسید اشکالی ندارد پنج خطش را الان بنویسید، ده خطش را یک ساعت دیگر، بقیه اش را فردا یا هر وقت دیگری که سر حال هستیند و فکرتان متمرکز است. حتی اگر بنا دارید که در یک روز یا یک جلسه گزارش بنویسید باز هم خودتان را مقید نکنید که یک نفس بنویسید، این حق را به خودتان بدهید که گاهی از جلوی کامپیوتر بلند شوید وچند دقیقه ای استراحت کنید و به آنچه نوشتید و خواهید نوشت فکر کنید، مطمئنا جمله بندی بهتری در ذهنتان صورت می گیرد. اگر با عجله و «از سر واکنی » بنویسید کاری ناقص و پر از اشتباه تحویل می دهید که حتی خودتان هم رغبت به خواندنش پیدا نمی کنید، چه برسد به این که یک هو یک حامدی هم پیدا بشود و . . . . .
5- از اول سفر به فکر نوشتن باشید. مثل کاری که علی دلبر در سفر به آبشار خور کرد. این گونه، نکات بسیاری در ذهن شما ثبت می شود که اگر از اول با این نگاه سفر را آغاز نمی کردید شاید اصلا متوجهش نمی شدید. هر موضوعی که پیش آمد یک بار در ذهنتان گزارشش را بنویسید.
6- همه جا باشید. این نکته در ادامه نکته قبل است. یادم نیست سر کدام گزارشم بود ولی الناز(که دیگر از هرابرز جدا شده) نوشته بود «انگار به هر کدام از ما یک دوربین مخفی بسته بودی». دائما در طول سفر با همه حرف بزنید و حتی اگر خودتان هم متوجه چیزی نشدید از دیگری بخواهید که برایتان تعریف کند.
7- از زاویه های مختلف نگاه کنید. اگر هر کدام از همسفرها گزارش جداگانه ای بنویسد خواهید دید که با هم تفاوت دارند. علتش این است که هر کدام از زاویه دیگری نگاه کرده است. کامل ترین سفرنامه آن سفرنامه ای خواهد بود که بیش از سفرنامه دیگری با سایرین اشتراک دارد. یعنی به جای آن که نویسنده از یک زاویه نگاه کند از دو یا سه یا چند زاویه نگاه کند. البته این مورد کار ساده ای نیست و نیاز به تجربه زیادی دارد.
8- سه نوع مخاطب را در نظر داشته باشید. اول کسی که در سفر حضور داشته. هر انسانی دوست دارد لحظات خود را جاودانه کند. اگر چه هیچ لحظه ای به ابدیت متصل نمی شود اما یاد آوری لحظات تلخ و شیرین حس خوشایندی را در انسان زنده می کند که حد اعلایش آن است که انگار دوباره آن اتفاق ها در حال تکرار شدن است. پس کسی که در سفر بوده و خوشی هایش را تجربه کرده دلش می خواهد همواره یاد و خاطره اش را زنده کند پس دوست دارد که در گزارش همه را بی کم و کاست بخواند. دومی کسی است که عضو هرابرز است اما در آن سفر حضور نداشته، این شخص می تواند با بهره گیری از نیروی تخیل و البته یک گزارش دقیق و شفاف در حس گروه اول سهیم شود. مثلا وقتی می خواند که «پارسا گفت «مثل این زنا . . . »» خوب می داند که در آن لحظه صورت پارسا چه شکلی است و تون صدایش چه حالتی دارد پس درست مثل کسی که آن جا بوده کیف می کند. گروه سوم کسانی هستند که نه در آن سفر حضور داشتند و نه هرابرز را می شناسند. این گروه با خواندن گزارش سه واکنش ممکن است نشان بدهند: یکی این که بگویند «وای چه گروه باحالی!» دوم این که هیچی نگویند و سوم این که بگویند«اَه، عجب گروه ضایعی!» این گروه گزارشی میخواهند که اولا آن ها را با فضای محل سفر آشنا کند و دیگری این که بفهمند این گروه چه گروهی هستند. جمع بین نیازهای هر سه گروه مذکور کار ساده ای نیست!
9- به اندازه بنویسید. یعنی نه آنقدر کم بنویسید زود تمام شود و خواننده احساس کند که هیچ چیز نفهمیده و نه آنقدر زیاد که خواننده حوصله اش سر برود. به حساب کاغذ آچهار که مبنای کار شما در فضای «وُرد» است، دو صفحه مطلب مقداری تقریبا مناسب است. البته بسته به سفر و تعداد حاضرین و ماجراهایی که در طول سفر اتفاق می افتد این مقدار کم یا زیاد می شود. ابتدا هر چه به فکرتان می رسد بنویسید و بعد ویرایشش کنید. مثلا جمله های طولانی را کوتاه کنید، دو جلمه را با هم اذغام کنید، مطالب تکراری و توصیفات اضافی را حذف کنید. کلمه ها و فعل های تکراری در جمله های پشت سر هم را تغییر بدهید و فعل های معادل را به جایشان بنویسید چون تکرار پی درپی یک کلمه خوش آیند نیست. جمله ای که ممکن است باعث ناراحتی کسی شود حذف کنید یا تعدیلش کنید. استفاده از آرایه های ادبی مثل سجع و کنایه و استعاره و ترجیع بند و غیره متن شما را شیرین تر می کند. رعایت ادب و نزاکت واحترام افراد هم فراموش نشود. وقتی در مورد شخصی خاصی ماجرایی را تعریف می کنید یا می خواهید شوخی کنید، حواستان به جنبه طرف مقابل باشد. بعضی ها شدیدا جنبه شوخی دارند . هیچ رقم کم نمی آورند، بعضی ها در مواردی جنبه و حوصله دارند و در مواردی ندارند و با بعضی ها اصلا نمی توان حرف زد.
10- گوگل را فراموش نکنید. گروه سوم از نکته هشتم اکثرا کسانی هستند که از طریق گوگل و اتفاقی مطالب نوشته شده شما را می بینند. یک سطر نخست مطلب را میخوانند و آنگاه بسته به نوع نگارش این جمله یا راغب به خواندن بقیه اش می شوند یا صرف نظر می کنند. پس جمله ی اول خیلی مهم است. بدتر از آن حتی گاهی اوقات کامنت های نوشته شده هم به عنوان یک سند مستقل در جستجوی گوگل در اختیار جستجو گر قرار می گیرد. پس خیلی دقت کنید.
امیدوارم همه دوستان این مطلب را بخوانند و کم و کاستی هایش را به بنده گوشزد نمایند. این مطالب برای هنگام نوشتن بود. بعد از نوشتن هم فقط یک نکته دارد و این که تحمل انتقاد را داشته باشید و هر نقد منصفانه و فنی را بپذیرید تا مطالب بعدیتان بهتر از قبلی بشود. به امید آن که در هر برنامه به قدری داوطلب گیر سه پیچ گزارش نویسی داشته باشیم که سرپرستان برای انتخاب یک گزارش نویس به زحمت بیافتند.  • 100
(میزان علاقه به این مطلب: 2)
این مطلب را برای دوستان خود ارسال نمایید :
عنوان مطلب
خلاصه مطلب
نام شما:
آدرس ایمیل:
نظرات:
تاریخ: 14 اسفند 1389 15:47 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام به همگی
البته معمولا کسی واسه مطلب خودش اولین نفر کامنت نمیذاره، اما من می خوام در کنار چیزایی که بالا گفتم می خوام یه چیزی تو پرانتز بهتون بگم.
نوشتن کلا دلچسبه! حتی اگه عادت کنید واسه دل خودتون بنویسین و نخواین به کسی نشون بدیمن بازم متوجه خواهید شد که چه آرامشی بهتون میده و حتی روی زندگی شخصیتون تأثیر معجزه آسایی میذاره. پس امتحانش کنین. fellow

تاریخ: 14 اسفند 1389 17:50 | وضعیت: آفلاین | توسط: Mohammad , گروه کاربری: عضو رسمی گروه
دستت درد نکنه حامد wink البته بیشتر موضوع سلیقه ای هست ولی باز ممنون fellow

تاریخ: 14 اسفند 1389 21:44 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
حامد دستت درد نکنه این چیز خوبیه smile

تاریخ: 15 اسفند 1389 07:58 | وضعیت: آفلاین | توسط: پارسا قاضی , گروه کاربری: عضو رسمی گروه
حامد جان ممنونم از اینکه به فکر گروه هستی تورا سپاس می گویم

من که قسمت نمیشه گزارش بنویسم ولی خیلی خوب و آموزنده بید ممنونم

به نظر من گزارش نویسی تو هرابرزی تره مرسی
ممنونم
متشکرم
سپاس فراوان
...

تاریخ: 15 اسفند 1389 11:12 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
پارسا پس گزارش دومیر رو کی نوشت؟

تاریخ: 15 اسفند 1389 15:17 | وضعیت: آفلاین | توسط: قدیر , گروه کاربری: عضو سايت
خوبه حامد جان ولی بازم دست گزارش نویسه توی یه چارچوب مشخص میتونه هر جوری که میتونه گزارشش رو بنویسه به قول پارسا قلم گزارش نویس دست خودشه هر جوری میخواد بزار بنویسه؟!!!
البته در اینکه شما میخواهی به شخص گزارش نویس کمک کنی شکی نیست. مخلص شما...؟!! feel
crying راستی پارسا جواب منو ندادی نظرت راجع به اینکه اول هر برنامه گزارش نویس اون برنامه رو مشخص کنی چیه؟
آیا بهتر است یا نه؟ no
که من فکر میکنم بهتر باشه چون شخص گزارش نویس میتونه اتفاقات جالب برنامه رو بهتر در ذهنش بسپاردو در گزارش نوشتنش بهش کمک کنه؟ میشه نظرت رو بگی؟!!!

تاریخ: 15 اسفند 1389 17:00 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
اولش آقا این عکس جدید جالبه! اما خودش تو اون طبیعت سیاه و سفید افتاد یا سیاه و سفیدش کردی؟ تازه دنیا جلوی منو گرفته اصلا واضح نیستم!
از ابراز لطف دوستان ممنونم. از قدیر هم تقدیر و تشکر می کنم، چون خیلی پیشرفت کرده و نه تنها سوتی نمیده بلکه نظر خوبم میده! واقعا فکر خوبیه که همون اول حرکت نویسنده معلوم باشه. در نکته پنجم دقیقا به همین موضوع پرداختم.

تاریخ: 15 اسفند 1389 17:08 | وضعیت: آفلاین | توسط: پارسا قاضی , گروه کاربری: عضو رسمی گروه
1-
قدیر جان معمولا تو هر برنامه اولش مشخص میشه کی گزارش مینویسه
اگه این اتفاق نیفتاده احتمالا یادمون رفته ولی چشم ازی به بعد بیشتر رو این موضوع تاکید میکنیمراستی


آقا قدیر پیشنهاد و انتقاد در سایت ممنوعه
این 1000 بارخامد جان عکسو خودم اینجوری کردم

دفه بعدی نرو پشت کسی مخفی شو که تو عکس خوب بیفتی

تاریخ: 15 اسفند 1389 18:31 | وضعیت: آفلاین | توسط: تهمینه , گروه کاربری: عضو آزمایشی سایت
مرسی حامد بخش من رو خیلی کامل تر کرد smile

تاریخ: 16 اسفند 1389 06:46 | وضعیت: آفلاین | توسط: قدیر , گروه کاربری: عضو سايت
1-حامد=کامنت اولت یه غلط املایی(بدیمن نه بدینم) lol am جواب = خواهش میکنم smile winked
2-آقا تولدت مبارک پارسا به من نگفتین تولد کیه منم فکر کردم تولد تهمینه است آخه محمد جان در ادامه کامنت تهمینه تولد تبریک گفته بود خوب منم فکر کردم تولد ایشونه؟!! no
چشم دیگه انتقاد نمیشه پارسا چشم
جسارتاً پارسا کامنتت دچار یک غلط املایی است (خامد عکستو نه=حامد جان عکستو)
عجب ویروسی انداخته به جونم این حامد
کوچکترین اشکالاتی که دوستان در کامنتاشون عنایت میکنن از چشمان این بیننده در امان نیست.

تاریخ: 16 اسفند 1389 08:18 | وضعیت: آفلاین | توسط: پارسا قاضی , گروه کاربری: عضو رسمی گروه
خوبه خیلی خوبه

شیوا حمید نیکو کجاییییییییییییین هاااا؟

تاریخ: 16 اسفند 1389 20:55 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
دنیا واقعا نفهمیدی منظورم چی بود؟ این بود که من اولین نفر اومدم دیگه!
آقای پارصا! من نرفتم پشت دنیا قایم شم! اون همیشه هر کاری میکنه که اعصاب منو بریزه به هم! فوق فوقش میگفتی من یه کم جابجا میشدم.
تهمینه خواهش میکنم.
اما قدیر... یواش یواش داره ازت خوشم میاد! داری میشی یه چیزی تو مایه های خودم! فقط دانشمند! کسی تو این صفحه به کسی تبریک تولد نگفته بود angry

تاریخ: 16 اسفند 1389 22:18 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
اااااااااا حامدددد پارصا نه پارسا lol lol lol lol

تاریخ: 17 اسفند 1389 07:29 | وضعیت: آفلاین | توسط: پارسا قاضی , گروه کاربری: عضو رسمی گروه
هامد جان شما اگه بدونی وقتی دوربینو نمی تونی ببینی دوربین هم تورو نمی بینه مشکلات حل میشه

تاریخ: 17 اسفند 1389 07:49 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
lol lol

تاریخ: 17 اسفند 1389 08:57 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
پس پارثا جون از این بعد پشت دوربین همه اسما رو با خودت مرور کن ببین کسی جا مونده یا نه!

تاریخ: 17 اسفند 1389 11:13 | وضعیت: آفلاین | توسط: قدیر , گروه کاربری: عضو سايت
پارسا: هامد نه حامد؟!!!!!
اااااااااا حامدددد پارثا نه پارسا lol lol lol lol
چقدر شبیه کامنت حسین شد؟؟؟! belay wink no
این کپی و پیست کامپیوتر با آدم چه کارا که نمیکنه tongue

تاریخ: 17 اسفند 1389 15:32 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
حالا که اینطور شد پارsا!

تاریخ: 17 اسفند 1389 21:22 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
با همایونی شوخی میکنی پدر..!؟ بدهم آن پدر پدر پدر ...را در بیاورند پدر پدر پدر ...!؟

حامد جان صرفا جهت مزاح بود ناراحت نشی ها feel

تاریخ: 18 اسفند 1389 15:41 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
زرشک! من ناراحت شم؟ belay به حق چیزای ندیده و نشنیده what
البته منم آدمیزادم و از یه چیزایی ناراحت میشم ولی اونا موارد خیلی خاصی هستند و تا به حال تو هرابرز پیش نیومده.

تاریخ: 18 اسفند 1389 16:56 | وضعیت: آفلاین | توسط: hosseinlabibi , گروه کاربری: عضو سايت
بالاخره گفتیم که شرمندت نشیم داداش fellow

تاریخ: 19 اسفند 1389 07:49 | وضعیت: آفلاین | توسط: حامد , گروه کاربری: مدیر روابط عمومی گروه
سلام مجدد
دشمنت شرمنده عزیزم!

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.
. ..